Erdoğan, Fransa’yı dize getirdi

2014-01-28 11:30:00

2012’deki “Ermeni Yasası” krizinde Fransa Cumhurbaşkanı  Sarkozy, Başbakan Erdoğan’ın telefonlarına çıkmıyordu. Bugün, Hollande kalabalık bir heyetle Türkiye’nin kapısında… Bu, Fransa’ya rest çeken Başbakan Erdoğan’ın kararlı tutumunun neticesidir.

Hatırlarsanız, 2011 Aralık’ında Türkiye ile Fransa arasında ipler kopma noktasına gelmişti.

Sebep, Fransa Meclisi’indeki, “Ermeni soykırımı yoktur” diyene cezai müeyyide getiren yasa tasarısıydı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu tasarının geri çekilmesi için çok uğraştı. Fransa Cumhurbaşkanı  Nicolas Sarkozy’ye yazdığı mektutpta “ilişkiler zarar görür” dedi, yasa geçerse Türkiye’nin Fransa’ya yaptırım uygulayacağını ifade etti.

Erdoğan Fransa’ya rest çetkti, “One minute” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın telefonlarını bile çıkmayan kibir âbidesi Sarkozy, Türkiye’nın restini gördü ve yasa Fransız Meclisi’nden geçti.

Başbakan Erdoğan ise daha tasarı görüşülürken AK Parti Genel Merkezinde topladığı kurmaylarıyla (MYK), Fransa’ya karşı bir dizi yaptırım kararı aldı. İki etapda uygulanacak kararlar şöyleydi:

-  Uluslararası bütün hukuki yollar aranacak.

-  Yaptırımlar geçici değil kalıcı olacak

-  İlk kararda kısa bir süreliğine geri çekilen Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi’nin bu defa kalıcı olarak daha uzun süre geri çekilmesi.

-  İsrail’e olduğu gibi diplomatik ilişkilerin en az seviyeye indirilmesi.

-  Kamu ihalelerine Fransız firmalarının kesinlikle alınmaması.

-  Türkiye’nin Fransa’daki askeri ateşesinin geri çekilmesi. Fransa’nın Ankara’daki askeri ateşesinin akreditasyonunun iptal edilmesi.

-  Türk hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatılması.

-  Türk kara sularının Fransız askeri gemilerine kapatılması. (24.1.2012)

Erdoğan, tıpkı Peres’e “One minute” dediği olaydan sonra “Bir daha Davos’a gelmem” dediği gibi, “Sarkozy seçilirse bir daha Fransa’ya gitmem” dedi.

-Sonra ne mi oldu?

Erdoğan, her konuda olduğu gibi kararlı bir tutum sergiledi ve Fransa’ya karşı karalaştırılan yaptırımları uyguladı. Özellikle ekonomik yaptırımlar Fransa’yı derinden etkiledi.

Türkiye pazarındaki payı yarı yarıya düştü; yani, yüzde 6,3'ten yüzde 3,2'ye geriledi. Ekonomik kriz içinde olan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Hollande, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetini fırsat bilerek, kurtarıcı olarak gördüğü Türkiye’nin kapısını çaldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın heyetinde kimler yok ki?

Resmi heyette, Fransa'nın TÜSİAD'ı olan MEDEF'in Dış İlişkiler Sorumlusu, dünya nükleer devi AREVA'nın yöneticileri, Fransız Elektrik Kurumu EDF'nin yenilenebilir enerjiler birimi genel müdürü, hızlı trenler ve tramvaylar konusunda uzman ALSTOM şirketinin CEO'su, Fransız KOBİ'ler Konfederasyonu Başkanı, ünlü turizm grubu CLUB MED'in CEO'su, BNP-Paribas yöneticileri, Havacılık, Ulaştırma ve Savunma konularında uzman THALES grubunun CEO'su, EUTELSAT grubu CEO'su, nükleer ve gaz alanında uzman GDF-Suez grubunun CEO'su da yer alıyor. Bunlara ek olarak; Fransız Nükleer Güvenlik Enstitüsü, Fransız Kalkınma Ajansı ve Fransız Ulusal Araştırma Ajansı yöneticileri de var.

Cumhuriyet tarihinde, daha önce Fransa’nın böyle geniş ve üst düzey bir heyetle Türkiye ziyareti oldu mu?

-Hiç sanmıyorum.

Başbakan Erdoğan’ın cesur ve kararlı tutumu sayesinde; telefonlara çıkmayan Fransa Cumhurbaşkanı döneminden, kapımıza gelen Fransa Cumhurbaşkanı dönemine geldik.

Ha bir de nükleer teknolojiyi Türkiye’ye asla ve kat’a lâyık görmüyorlardı. Şimdi nükleer enerjide de iş birliği teklif ediyorlar…

-Neticede Başbakan Erdoğan, Fransa’yı dize getirdi. Bunun başka izahı var mı?

Sefa KOYUNCU / 28 Ocak 2014 Salı

  sefakoyuncu@hotmail.com

0
0
0
Yorum Yaz