Hollande kadar olamadınız!

2014-01-30 11:12:00

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, iki günlük resmî ziyaretinde ülkemiz hakkında gurur duyacağımız çok önemli şeyler söyledi.

Ne yazık ki bu önemli ziyaret ve iki ülke arasında yapılan anlaşmalar, “17 Aralık Operasyonu, cemaat, paralel yapı” tartışmaları sebebiyle halka gereği gibi yansıtılmadı. Medyada hak ettiği yeri bulmak şöyle dursun, Hollande’ın özel hayatıyla ilgili magazin haberleri kadar bile yer bulmadı.

Ülkeyi karıştırmak isteyenlerin hedeflerinden biri de bu; yani, Türkiye’nin gerçek gücünün ortaya çıkmasının önlenmesi. Fakat, bu filmi çok seyreden milletimiz, oynanmak istenen oyunların artık farkında. Kimin dost kimin düşman olduğunu ayırt edecek firâsete sahip.

Her şeyden önce; iki yıl önce, “Ermeni Yasa Tasarısı” sebebiyle iplerin kopma noktasına geldiği, Başbakan Erdoğan’ın rest çekip ekonomik ambargo uyguladığı Fransa’nın birtakım ortaklık teklifleriyle kapımıza gelmesi başlı başına incelenmesi gereken büyük bir olaydır.

Bu büyük olayı medyada  gereken önemi vermeyerek halkın gözünden kaçırmaya çalışanların neyin peşinde olduğu aşikardır. Neyse, sözü uzatmadan konumuza gelelim. Hollande, Türkiye için neler söyledi?

Dikkat buyurun!

Burnu Eyfel Kulesi’nden büyük bir Fransıza ve hele bir cumhurbaşkanına bütün bunları söylettirmek, Türkiye için 10 yıl öncesine kadar hayal ötesi bir ütopyaydı…

 

İşte Hollande’ın tespitlerinden satır başları:

 

-Bazıları Türkiye’yi hâlâ gelişmekte olan ülke zannediyor. Türkiye gelişmiş bir ülkedir ve dünyanın 17. büyük ekonomisidir:

-Türkiye bir Avrupa ülkesidir.

-Türkiye son 10 yılda dünyanın diğer ülkeleriyle ticari ilişkilerini iki katına çıkardı.

-Türk sanayisi istihdamın yüzde 20’sine tekabül ediyor.

-Son 10 yılda yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye, küreselleşmeye tam olarak katıldı ve otomotiv, tekstil gibi kuvvetli sektörlere sahip.

- Türkiye'nin yükselişte olduğu son 10 yılda Fransız yatırımları sürekli kan kaybetti. Türkiye’deki Fransız yatırımları yüzde 6'dan 3'e düştü.

-Türkiye ile 12 milyar euro olan ticaret hacmini 20 milyar dolara çıkartmak istiyoruz. Böyle bir hedefimiz var.

-Türk-Fransız İş Forumu sayesinde Türkiye ile yeni bir sayfa açtık, anlaşmalar imzaladık elektrik santrali kurulması konusunda, ulaşım ve enerji alanında çok sayıda anlaşmaya imza attık.

-Türkiye'nin konumu itibariyle enerjinin geleceği ve geçeceği bir kavşak noktasıdır.

-Enerjiye, nükleer enerjiye yatırım yapmalıyız. Türkiye tarafından bu yönde bir tercih yapıldı. Japon ortağımızla birlikte, bunu gerçekleştireceğiz ve bütün yenilenebilir ve doğalgaz gibi yeni enerji kaynakları alanlarda iş birliği yapmaktan mutluluk duyuyorum.

-Birleşmiş Milletler (BM) Atom Enerjisi Komiserliğinden Ankara'da, bu konulardaki iş birliklerini kolaylaştırması için bir şube açmasını istedim.

-Türkiye,10 bin kilometre yüksek hızlı tren için demiryolu döşemeyi planlıyor. Yüksek hızlı tren için demiryolları ihalelerine biz de katılacağız.

-Türk iş adamları gelip Fransa’ya yatırım yapsın. Vize konusunda Dışişleri Bakanlığıma gerekli bütün talimatları verdim. Şirket temsilcileri, yöneticileri, aydınlar, sanayiciler, sanatçılar kolayca Fransa'ya gelebilsinler, işlerini görebilsinler. Kendilerine bütün kolaylıklar sağlanacaktır. Çok yakında Elysee Sarayı'nda Fransa'ya yatırım yapan yabancı şirketleri ağırlayacağım. Bu şirketler arasında Türkiye'den yatırımcı olmasını çok isterim.

-Türkiye, büyük bir ekonomiye sahip, ''Gelin Fransa'da yatırım yapın. Mesajın alındığını umuyorum!”

-AB’yi üyelik müzakerelinde Fransa yeni fasıl açmaya hazır. Özellikle erklerin ayrımı, temel haklar, hukuki güvenceler gibi konularda. Bu hem Türkiye hem de Avrupa için iyi olacaktır. Fransa'nın bu konuda sizlerden desteğini esirgemeyeceğine emin olabilirsiniz.

Hollande’ın bütün bu tespitleri, AK Parti iktidarları ve özellikle Başbakan Recep Tayyıp Erdoğan’ın başarılarının uluslararası düzeyde tescilidir.

Ne yazık ki Türkiye’deki boş kafalar, gerçekleri görmekte ve hakkı teslim etmekte bir Hollande kadar olamadılar!

Sefa Koyuncu/ 30 Ocak 2014

 

sefakoyuncu@hotmail.com

0
0
0
Yorum Yaz