IRAK'TA KANLI ŞAFAK / Ahmet ÖZDEMİR

2015-02-10 14:17:00
IRAK'TA KANLI ŞAFAK / Ahmet ÖZDEMİR |  görsel 1
IRAK'TA KANLI ŞAFAK
 
Ahmet Özdemir*
 
Kederlenerek ve acı acı düşünerek okuduğum "Irak'ta Kanlı Şafak"ı (2004'de yayınlanan 'Irak'ta Kanlı Şafak' kitabını) tanıtmadan önce, değerli bir meslektaşımız olan şâiri hakkında birkaç cümle yazmak istiyorum.
Sefa Koyuncu, Konya Ilgın doğumlu. Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Değişik gazetelerde muhabir ve temsilci olarak çalıştı. Bir süre Bâbıâli Kültür Yayıncılığı'nda editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. Araştırmaları, köşe yazıları ve şiirleri ile birçok ödül aldı. Seydişehir'le ilgili bir incelemesi 1995'de, "Don Kişot Sendromu- Ermeni Soykırımı Komedyası" adlı kitabı ise 2001'de yayınlandı.
Sefa Koyuncu şiirlerini ölçülü ama kolay, herkesin anlayabileceği bir dille ve anlatımla yazıyor. Okuyanları sürekli empati yapmaya, duyguları ve dış dünyanın çarklarını, tek dişi kalmış sözde medeniyeti, bir yığın gizli hesabı sorgulamaya çağırıyor. Sefa Koyuncu'nun dizeleri, geride bıraktığımız yıl Irak'ta yaşananları bir film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçiriyor, Hafızalarımızdan silinmeyen karelerin üzerine biniyor. Bugün değişen bir şey var mı? Hayır.
 
"Silueti namlunun, / her köşenin başında. / Dibinde bir kuytunun, / süzülen göz yaşında.
 
Kulaklar kabarıyor, / bir hışırtı sesine. / Dünyası kararıyor, / kurşunla ensesine.
 
Çocuklarla kadınlar, / kahroluyor her gece. / Acûzeler, yakınlar.../../ Dayanılmaz işkence.
 
...."ve dizeler, insanın boğazına dizilir gibi dizilip gidiyor. Kimi zaman Bush'tan söz ediyor, kimi zaman Iraklı bebeklerden. Dörtlükler dinlenmeye çekildiğinde, Sefa Koyuncu'nun ikilikleri nöbeti alıyor, kısa ve öz söylüyorlar: 
 
"Irak da bir Filistin oluyor yavaş yavaş. / Büyük İsrail için yapılıyor bu savaş."
 
"Hakka hukuka son mu, dünyanın her yerinde / BM alt komisyonu mu, ABD'nin emrinde?"
 
Sefa Koyuncu şiirlerinde Irak'ın dört bir yanında yer alan ve aymazlık içinde seyirci kalan ülkelere de selâm var: "Sanma kara günleri / yalnız Irak görecek. / Şaşırırsan yönleri, / sıra sana gelecek! // Afganistan'dan sonra, / geldi Irak'a sıra / Suriye, İran bir ara, / sıra sana gelecek! ...." daha sonraki dizelerde Arabistan'dan Sudan'a, Pakistan'dan Türkmenistan'a kadar birçok ülke sıralanıyor.
Irak'ta Kanlı Savaş'ın içeriğinde, Sefa Koyuncu'nun diğer şiirlerinden örnekler de var.
 
(Bizim Gazete-11 Nisan 2004 /Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) yayın organı) 
 
*Ahmet Özdemir (eleştirmen-yazar),Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) denetçisi.
 
*KAYNAK: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Web Sitesi
http://www.tgc.org.tr/arsiv/ahmet_ozdemir/yazi42.htm
 
 
 
IRAK'TA KANLI ŞAFAK kitabı Kitapyurdu'nda online satışta
Irak'ta Kanlı Şafak - KitapYurdu
www.kitapyurdu.com/kitap/irakta-kanli-safak/346046.html
 

0
0
0
Yorum Yaz