'Üçüncü Yeni' Şiir Anketi'ne katılın...

2010-02-18 12:52:00

 

BEN DE 'ÜÇÜNCÜ YENİ'DEYİM!.. PDF Yazdır e-Posta
Yazan Üçüncü Yeni   
Pazartesi, 15 Şubat 2010

'ÜÇÜNCÜ YENİ' KAÇ KİŞİYİZ?

           ('Üçüncü Yeni' Şiir Anketi)

 

"Ben de Üçüncü Yeni’deyim" diyen, parmak kaldırsın! (Şaka şaka... Yani, bu yazının sonuna ismini ve düşüncelerini yazsın. Kısaca kendini tanıtsın...)

Değerli dostlar; 2006 senesinin başlarında, ‘Üçüncü Yeni’ adıyla internette bir çalışma başlattık.

 

 

 

Öncelikli gâyemiz, ölçülü şiiri (hece-aruz) ön plana çıkarmak; vezinli kafiyeli şiir yazan şâirlerle bu tür şiiri seven dostları bir araya getirerek, güçlü bir edebiyat akımı oluşturmak.

2006 yılından bu yana çok mesafe aldık. Google’da gruplar kurduk: http://sites.google.com/site/3yenigruplari/

 

Haydi Üçüncü Yeni!

 

Şiirlere musallat, 'Garip' bir hastalık var.
Dinleyen olur berbat, okuyan sara tutar.

 

Korsan Hikmet'ler daldı, çaldılar mücevheri.
Kuru iskelet kaldı, şiirimizden geri.

 

Nazım Hikmet kuyruğu, Birinci Yeni şiir,
Moskova'dan buyruğu, piri Orhan Veli'dir.

 

İkinci Yeni kaos, ya da cinnet şiiri,
'Garip' üstüne bir sos, sanki kürar zehiri.

 

Ece hülyâya daldı, Sezai de Roza'ya,
Galiba mahsur kaldı, Ay'da Cemal Süreya.

 

Bunun kimi hayâli, kimi ma'nâyı attı.
Bitti nazmın mecâli, şâirleri yan yattı.

 

Ölçü gerekmez diye, lâf yığdılar bir sürü.
Şiir adlı vâdiye, estirdiler terörü.

 

Ne ise ki biz geldik, şiiri toplamaya.
Üçüncü Yeni dedik, girdik hemen sıraya.

 

Gözümüz yok kolayda, ölçü işi azimdir.
Şiir denen sarayda, aruz-hece bizimdir!

 

Har vurup savursa da, hayırsız evlatları,
Bilmeliyiz bir sevda, edebî sanatları.

 

Ölçülü yazmak için, aldırmadan yaşına,
Şâirler hemen geçin, klavyenin başına!

 

Bunalımda insanlık, dâvet ediyor seni,
Şiirine sâhip çık; haydi Üçüncü Yeni!

 

Sefa Koyuncu-31.01.2007 İstanbul


 

Eklenme Tarihi: 13.02.2007
http://www.siirdefteri.com/index.php?sayfa=siir&siir_id=31506

 

 

Facebook’da ciddi çalışmalarımız var:

http://www.facebook.com/reqs.php#!/profile.php?ref=profile&id=1395936343

 

Ve tabii ki, www.mavizaman.com sitemiz, şâir ve şiirsever dostlarımızın hizmetinde.

 

 

Radyo 3.Yeni, http://ucuncuyeni.blogcu.com/radyo-ucuncu-yeni/4465602

Yayın Yönetmeni Sultan Yürük; sunucular Ayşe Yıldız, Nezahat Yıldız Kaya, Simge, Kadir Çetin, Kadir Yıldız(Yakamoz53), Sultan Gül, Abdurrahmen Yıldız (Kaçkar53), Zeynep (Cebir53), Murat Özer, Selda Dinç, Seray Dinç, Mustafa Zorla, Fatma Karlıdağ, Mustafa Usta (Halkın şâiri) ve daha çok sayıda değerli şâir ve şiirsever dostun gayretleriyle,‘sesli şiir-müzik'  ağırlıklı yayınlarına istikrârlı bir şekilde devam ediyor.

 

Üçüncü Yeni Şiiri Grubumuzun yöneticisi Afet Kırat’ın gayretleriyle, 2008 yılının Ekim ayında Mersin Şair ve Yazarlar Derneğinde (MEŞYAD) ilk yıllık toplantımızı gerçekleştirdik. Dernek Başkanı Abidin Güneyli ve dernek üyesi dostlara müteşekkiriz.

 

Çalışmalarımız ilgiyle izlendi. Benim konu ile ilgili yazdıklarımın yanı sıra Muammer Erkul, Mehmet Pektaş, Nuh Keniş, Nihat Kaçoğlu, Harika Ufuk, Cemile Melek Şirin, Kadir Çetin, gazete ve internet sitelerinde, Üçüncü Yeni’yi ciddi ma’nâda anlatan, tanıtan, müdafaa eden yazılar yazdılar. (Bunlar doğrudan 3.Yeni’yi anlatan yazılardır. Bu konuda yazı yayınlayıp da, zikretmeyi unuttuğum dostlar, lütfen hatırlatsın, buraya ismini ekleyelim…)

 

 

DENİZ BİTTİ...

İhtiyaç var tımara, azgın aygır çit deldi,
Yıkılanı imâra, 'Üçüncü Yeni' geldi.

Serbest vezin dediler, şiiri koymadılar,
Ma'nâyı da yediler, yine de doymadılar.

Birer şâir timsâli gördü bir diğerini,
Kelle yağır misâli övdüler birbirini.

İkinci Yeni yeri tımarhâne gibiydi;
Saçmalıklar meşheri, 'Öküz' adlı dergiydi.

Ece Ayhan da böyle, şiire mezar kazdı;
Kendi ifadesiyle, 'Öküzlemeler' yazdı.

Bir ve İkinci yeni, pes doğrusu dedirtti,
Kalmadı bir bileni, şiirde deniz bitti.

'Üçüncü Yeni' bizim hece-aruzla şiir;
Sen de katıl azizim, hesap devri bu devir!

Sefa Koyuncu

http://www.antoloji.com/siir/siir/siir_SQL.asp?sair=15381&siir=884882


 

Önümüzdeki aylarda, bütün bu çalışmalarımızı derli toplu bir kitap halinde, kamuoyuna ve yetkili mercilere (Milli Eğitim ve Kültür Bakanlıkları başta olmak üzere…) takdim etmeyi düşünüyoruz. Bunu yapmadan önce, bir kamuoyu yoklaması yapmaya var mısınız? Sahi biz 'Üçüncü Yeni' kaç kişiyiz… Hakkımızda kim ne düşünüyor? Lütfen yazın da, boyumuzun ölçüsünü alalım.

Selam, sevgi ve saygılarımla…

Sefa Koyuncu

n sefakoyuncu@gmail.com Bu e-Posta adresi istenmeyen postalardan korunmaktadır, görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Önemli not: Şâir-yazar dostlarımızın yanı sıra, yazmayan ancak ölçülü kafiyeli şiirden zevk alan, Üçüncü Yeni'nin hedeflerine inanan ve başarıya ulaşması için destek veren her arkadaş da buraya görüşlerini eklerse seviniriz...

 

 Yazımızın girişinde ne demiştik:

 

"Ben de Üçüncü Yeni’deyim" diyen, parmak kaldırsın! (Şaka şaka... Yani, bu yazının sonuna ismini ve düşüncelerini yazsın. Kısaca kendini tanıtsın...)

 

 

 
Yorumlar (6)Add Comment
...
Yazan Üçüncü Yeni, Şubat 16, 2010
NEDEN ÜÇÜNCÜ YENİ'DEYİM...

Evet, ilk mesajı yazarak, 3.Yeni yolu açmış olayım. Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Aşağıçiğil kasabasında doğdum (1950). Selçuk Üniversitesi(SÜ), Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Eğitim fakültesinden, edebiyat öğretmenliği pedagojik formasyonu aldım. İstanbul'da gazeteciyim. Yayınlanmış iki kitabım var, biri; Don Kişot Sendromu Ermeni Soykırımı Komedyası, (BKY) 2001-İstanbul, diğeri de; Irak'da Kanlı Şafak/ Şiirler, (MaviWeb) -2004 İstanbul.
http://groups.google.com.tr/group/sefa-koyuncu/web/sefa-koyuncu

Bin yıllık (hatta daha fazla) vezinli kafiyeli şiirimizin yok olup gitmesine ve nesrimizin (düz yazı) devrik/ters cümle ile bozulmasına gönlüm razı olmadığı için, Üçüncü Yeni Akımı'nı kurdum.

1941'de Birinci Yeni (Garip) akımını kuran Orhan Veli Kanık, Garip kitabının ön sözünde "Yeni bir şiir ortaya koymak için, eskiye ait ne varsa (dili bile) ortadan kaldırmak gerektiğini" yazıyor. Bu, insafsızlık ve inkârcılıktır. Bu dönemde Nurullah Ataç ve Nazım Hikmet, Türk düz yazısının temeli olan kurallı cümleyi bozmak için özel gayret sarfetmişlerdir. Hatta, Kemal Tahir'e de devrik cümle yazmasını teklif etmişler ancak, kabul etmemiştir. Kemal Tahir "Bunlar önce cümleyi düzgün (kurallı) yazıyor, sonra da, sonda olan yüklemi başa alıyorlar" diyerek, bunlarla alay etmiştir.

İkinci Yeni döneminde (Ece Ayhan, İlhan Berk, Turgut Uyar, Cemal Süreya vb.) şiirde anlamın gerekli olmadığı öne sürülmüş, bu düşünceyi yansıtan (ölçüsüz-kafiyesiz) şairane nesirler yazılmış; bunlar gençliğe şiir diye sunulmuştur. İkinci Yeni mensupları da, Türkçe'yi bozmak için uğraşmış, maksatlı olarak cümleyi hatta kelimeleri deforme etme yoluna gitmişlerdir.

Birinci ve İkinci Yeni'ye, dönemin dil ve edebiyatçıları tarafından tepki gelmiş olsa da, kabul etmek zorundayız ki, gerek Birinci Yeni, gerekse İkinci Yeni, hedefine varmış; ölçülü kafiyeli şiiri (ve şâirlerini) unutturmuş, düz yazıyı bozmayı da başarmışlardır.

İşte biz bu 'yıkım ekibi'nin edebiyatımızda yaptğı tahribâtı imâr ve gidilen yolun yanlış olduğunu ilân etmek için, Üçüncü Yeni adıyla yola çıktık.

Allah "celle celâlüh" yâr ve yardımcımız olsun. Resulullah "sallallahü aleyhi vesellem" Efendimiz ve yolunda giden ulemâ, üdebâ, şuarâ ve evliyânın "rahmetullahi aleyh" himmet ve şefaatleri üzerimizde olsun. Yolumuz açık olsun... Amin.

Sefa Koyuncu

 
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +1
Tebrik
Yazan muhtemelen_kendisi , Şubat 16, 2010
Sefa Hocam;
Nerdeyse her şeyin yozlaştığı bir dönemde, şiir'in ve usta kalemlerin yer aldığı, şair dostların kendilerini ifade edebilmeleri açısından yaptığınız bu çalışma dolayısı ile şahsınızda bütün Üçüncü Yeniyi tebrik ederim.

Firari olsam da, siirler yazmasam da, gerçek saanat ve edebiyatı yaymak olan gayretinizden dolayı sizlere deteği görev adederim.

Bu duygularla, sağlık ve başarı diliyorum.
Tebrikler...
 
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +3
...
Yazan ayşe yıldız, Şubat 16, 2010
Hocam saygılar.Hecede ve edebiyatta sonuna kadar yanınızdayım.(ah birde edebiyattan anlasam)Elimden ne gelir bilmem ama geldiği kadar.
selam ve saygılar
 
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +2
SURDA BİR GEDİK AÇMAK...
Yazan SALİH SEBAHATTİN KARADAĞ, Şubat 17, 2010
Muhterem Üstadım; bir çığır açmak, bir yol tutmak, hülasa-i kelâm bir yerleden tekrar başlamak ve yola devam etmek... İşte Üçüncü Yeni denilince aklıma gelen mâna. Şiirdeki mahirliğiniz bu acizin takdirine muhtaç değildir şüphesiz. Ne var ki mısra mısra orijinal ifadeler muhteşem ötesi bir zenginlik. Başlatmış olduğunuz bu yolda bir yolcu olabilme sevdasıyla saygılarımı sunar, muvaffakiyetler dilerim. S.Sebahattin KARADAĞ/SİVAS
 
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +1
BEN DE 'ÜÇÜNCÜ YENİ'DEYİM!..
Yazan Abdurrahman, Şubat 17, 2010
Ben de Üçüncü Yeni’deyim" Radyo üçüncü yeni kurulduğu ilk günler de kendimi şairlerin arasın da buldum, Birkaç haftadan sonra üçüncü yenide yayın almaya başladım, güzel dostluklar edindik, beraber güldük beraber ağladık vade üzüldük. Mavi zaman ve üçüncü yeni ailesi bir bütün olarak yolumuza devam etmekteyiz..Başta sefa bey ve diğer kuruculara radyo yayıncılarına başarılarının devamını ve dostlukların daha ilerlemesi dileğimle .Abdurrahman YILDIZ.(Kaçkar53) Rize Çayeli den selamlar sevgiler saygılar.
 
Kötü kullanımı raporla
eksi oy
artı oy
Oylar: +0
İYİ Kİ ÜÇÜNCÜ YENİ İLE TANIŞTIM
Yazan CEBİR.53, Şubat 17, 2010

Ben de Üçüncü Yeni ile Ayşe Yıldız sayesinde tanıştım. Şiir yazamasam da şiiri seven biriyim. Şiir okurum ve dinlerim. Şiir yazmaktan pek anlamasam da ben de hece den yanayım. Serbest nazım ın şiir yönünün olmadığını düşünüyorum. Biraz da kuralcı olmamdan olsa gerek şiirin de belirli bir nizam için de kafiye ile yazılması gerektiğini düşünüyorum. Tabii burda naçizane fikrimi söylüyorum yoksa ilmini almadığım bir konuda ahkam kesmek istemem. Radyo 3. yeni yi kurmakla ne iyi etmişsiniz sefa hocam. Vatana millete hayırlı olur inşaallah.Başarılarınızın devamı dileğiyle... Hemşinden Selamlar.. Zeynep(Cebir53)

  

 
Siz de görüş ve düşüncelerinizi eklemek için tıklayın: www.mavizaman.com
 

0
0
0
Yorum Yaz